pondělí 7. října 2019

SUDETY V DUŠI A MÍSTO NÁHROBKU MOTOREST

Podzim. Znamená třeba to, že vám ve dvaatřiceti dojde, že nestačí nastavit termostat na havajských pětadvacet, ale musíte si na karmě zapnout topení. Konečně tak můžete přestat chodit po bytě ve vlněným svetru a outdoorových ponožkách a tvářit se u toho, že je to fashion choice.

Možná vám vypovíme nájemní smlouvu. Možná mám ještě v lednici ještě zbytek burákovýho másla. Možná mám někde zapadlou poslední cigaretu. Možná bych si měla přestat kupovat oblečení, ve kterým mně nikdo nebere vážně. Gentrifikace postupuje. Kdo vyhrál kolik cen Emmy. Kruhy pod očima. Otoky kolem očí. Ten chlup, co mi pravidelně raší kolem pihy u levýho rtu. Nekřupej si pořád záda. Když se do čtyř odpoledne nenajím, tak do šesti ještě určitě neomdlím. Kolik kafe jsem dneska vypila? Před pár lety jsi vypadala tak zdravě. Všechno má strukturu, když ji neznáš, nemůžeš dělat věci pořádně. Lidé pozdního kapitalismu.Další svatba v instagramovým feedu. Je to na stěně pavouk? Je nám líto, vaše objednávka byla zrušena, vaše Dámejídlo. Bude Lidl na Letný v listopadu nebo v prosinci? S mejkapem vypadám líp. S mejkapem vypadám starší. Proč mám kolem oka otoky? Poslala jsem ti zadání do mailu. Dostane se moučný červ do čaje z Marks & Spencera? Ne, nemám čas s vámi probrat vaši novou nabídku bankovních produktů. Zkuste to v pondělí. Hello, thank you for the delivery but I got wrong items, see the attached order number below. V kolik zavírají na poště? Ta nová Výměna manželek byla k zblití. Bezlepkový Birell. Nepřeháníš to s rozjasňovačem? Greta. Ježiš, dneska jsem si zapomněla vyčistit zuby. Hezký den, díky za vaši zprávu, vaší žádosti se budeme věnovat jakmile to bude možné. Možná bych si měla vzít paralen. Piju pivo bez alkoholu a kouřím trávu bez THC. Autobazar jaromíra Soukupa. Můžu pít čaj na močový cesty, protože mi prostě chutná? Ne, Černobyl jsem neviděla. Jedna notifikace. Dvě zprávy. Blik. Blik. Je vidět, že se v tom vlněným svetru nadměrně potím? Flek od kafe na oblíbených šatech. Košile z COSu jsou mačkavý. Umřel Karel Gott. Už jsem ti ukazovala, jaký se mi líbí boty na tom e-shopu? Smrdí odpad nebo to je kočičinec? Rihannina přehlídka prádla byla skvělá. To je tak roztomilý, jak v Japonsku oblíkaj pejsky do námořnických oblečků. Ten rohlík v lednici je starý asi pět dní. Na to nemám názor. Kde je toustovač? Jak se máš, mami? Já se mám dobře. Další emo meme. Už nemůžu poslouchat Mø. Nechceš se konečně naučit s Excelem pořádně? Oběma nám je přes třicet a moc jiný už nebudeme. Ten prach vymetu zítra. Zadání jsem četla, pracuju na tom. Kdy je u domu kontejner na objemnej odpad? Ve dvě je meeting. Omlouvám se, byla jsem nemocná. Nekupuj si nic, co musíš žehlit. Michaela Jonášová. Nemáte někdo Multisportku? Poprosím shellac na nohy a na ruce. Čekáme tě v zasedačce. Můžeš tam být v šest? Vědci zjistili, že podzimní úklid je prospěšnější, než ten jarní. Tamara Klusová. Kdy začíná Stardance? Pardon, mám zpoždění, ale jsem na cestě.


Je podzim. Roční období, který mám ráda, nejspíš proto, že jsem se na podzim narodila a možná taky proto, že mně to baví říkat. Každej přece miluje léto. Když se řekne podzim, vidím vlhkej podvečer na autobusový zastávce mezi paneláky v Semilech. Tmavě oranžový světlo starých pouličních lamp polyká sychravá mlha a já čekám na autobus. Za celej život se tenhle obraz nezměnil. Mrznou mi nohy, protože se odjakživa hůř prokrvuju a čekám. Žádná romantika spojená s cestování vlakem, žádná rosa na kolejích, žádný horký čokolády nebo čaje s rumem, žádný barevný listí a zvířátka z kaštanů, žádná vlněná deka a kniha u krbu, žádná Jana Eyrová na romantickým vřesovišti, žádná dřevěná chata, ani houbaření. Můj podzim není instagramovatelnej. Podzim ve mně je upršenej autobusák někde u Sudet.Minulý víkend jsme byli v Úštěku, kerej by mohl být malebný město, ale není. Oprýskaný, kdysi krásný domy, velká prázdná hospoda se starými ubrusy a s šipkama. Vietnamská večerka na náměstí. Bizarní pizzérie s loveckou výzdobou a papouškem, který zpoza deky na kleci vykřikuje nesouvislý věty. Muzeum čertů. Muzeum sladkovodních ryb ve sklepě. Muzeum pohlednic. Galerie, kde koupíte  Františka Ringo Čecha. Starý židovský hřbitov. Motorest. Maličká synagoga. Kemp, kde by se měl natočit pořádnej českej horor. Jezuitskej kostel na náměstí. Diskotéka Laguna u silnice. Muselo to tu být krásný. Prohnalo se tu dvacátý století se vším všudy a z malebnosti zůstaly bizarnosti a vykořeněnost. Jakoby se tohle všechno vtělilo do příšerně modře vymalovanýho domku přímo u rybníku pod náměstím. A do kostení lavice u bankomatu ve spořitelně na náměstí.
Nejzvláštnější je v Úštěku motorest u silnice, naproti diskotéce Laguna- Hotel Racek. Na první pohled na něm vlastně vůbec nic zvláštního není. Snaha o kvalitní rekreační zařízení, kde vaří hotovky i minutky. Zelenkavý dům s meruňkovým průčelím s dotekem rustikálnosti nultých let vypodobněný do dřevěných balkonů kolem dokola. Mají dokonce wellness - selskou saunu a vířivku!

Motorest Racek začali úštěčtí stavět koncem osmdesátek. V tý době taky tamní okresní výbor navrh likvidaci židovskýho hřbitova. Zamítnuto. Jediný, co se se povolilo bylo stržení obřadní síně. A materiál se použil na základy moderního rekreačního Motelu Racek.

Líbilo se mi tam, nejen proto, že jsme mohli hrát Scrabble v prázdný hospodě a cpát se u toho Studentskou pečetí a mastnýma brambůrkama, ale připomínalo mi to právě ten můj podzim. Kdy se celý roční období smrskne do jednoho výjevu holky čekající v mokrý mlze na autobus. Kam? Copak já vím? Jediný, co vím je, že až umřu, měl by se někde postavit motorest u kterýho bude autobusová zastávka.2 komentáře:

  1. V Úštěku jsem byla na začátku devadesátek na táboře! Jezero, ze kterýho jsme všichni smrděli rybinou. A taky elasťáky, vůně opalovacího oleje Sahara a nůž, se kterým jsme vyřezaly se spolubydlícíma díru v celtě, abychom mohly večer tajně utíkat ven (nejčastěji nevyžádaně křenit k táborovýmu baru, kde se zpíjel náš sedmnáctiletý instruktor). Už tenkrát to mělo nakročeno stát se jen takovým úštěkem zdejšího kraje.

    OdpovědětVymazat