čtvrtek 7. července 2011

Noky se špenátem & sýrovou omáčkou

Historie těhle lahodných nočků sahá až do pizzerie Kmotra, kde jsem poprvé okusila jejich masitější prapravariantu. Druhým krokem na cestě za špenátových štěstím byl recept Julie a Marka z Always Hungry. No a jako třetí jsem se do nokování dala já.


Nakoupit nebo naloupit: na jednu otesánčí dvě větší nebo tři normální porce

půlka pytlíku čerstvého špenátu, má třeba Tesco
500g balení noků - dobré&levné Lidl
kousek nivy, cca půlka malého balení, dobrá je Madeta
další sýr - strouhaný, cca 2 lžíce parmezánu $$$, Gran Moravia $$ nebo $ eidamu
šlehačka 30% - půl kelímku
trochu mléka
lžíce mouky
lžíce másla nebo olivového oleje
plátek nebo dva pravé anglickké slaniny
jedna jarní cibulka i s natí
stroužek nebo dva česneku
sůl
pepř
bylinky, koření

 

popis pracovního postupu:

Do hrnce dej vodu, osol a dej vařit. Jakmile opravdu dosáhne varu, vhoď nočky. Pozor, voda musí opravdu vařit, jinak budou rozvařené a lepkavé. Jakmile vyplave k hladině první nok, okamžitě stáhni z ohně a slej. Pro menší lepivost můžeš přidat trochu oleje/másla.Nasekej cibulku a slaninu na jemno a dej osmahnout na másle. Až bude cibulka do zlatova, přidej
nasekaný česnek a ještě chvilku smaž. Vlej šlehačku a do směsi vmíchej trochu mouky. Když šlehačka začne houstnout, rozdrol do ní celou nivu a polovinu sýra č.2. Pokud bude směs moc hustá můžeš ještě přilít trochu mléka. Promíchej, vyčkej až se niva začne rozpouštět, přidej špenátové listy a okořeň podle chuti, dobrá je třeba provensálská bylinkvá směs. Jakmile začnou špenátové lístky tmavnout, stáhni z ohně. Při servírování posypeme zbytkem strouhaného sýra č.2.

Dobrou chuť!

3 komentáře: